Forex Takvimi – 19.012016

Gözler TCMB Faiz Kararında!

Herkese iyi günler. Dün ekonomik takvime baktığımızda veri yetersizliği vardı. Diğer yandan Martin Luther King günü nedeniyle ABD’de piyasalar kapalıydı ve hacim son derece düşüktü. Bugünden itibaren ekonomik takvim ısınmaya başlıyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.
10.15’te İsviçre’den ÜFE açıklanacak. Beklenti %0.2. Beklenti altı gelecek veri CHF için negatif olur.
11.30’da gözler İngiltere’de olacak. TÜFE (beklenti %0.1), ÜFE girişi (beklenti -%1.4) ve perakende fiyat endeksi açıklanacak. (beklenti %1.0). Gelecek olan veriler beklenti altında kalırsa GBP için son derece negatif olur.
12.00’da Almanya ZEW ekonomik hissiyatı açıklanacak. Beklenti 8.2. Euro Bölgesi’den ise final TÜFE (beklenti %0.2) açıklanacak. Bu dakikalarda bütün dikkatler EURUSD’de olacak.
14.00’da ise TCMB faiz kararını açıklayacak. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz sefer piyasalar 25 baz puanlık bir faiz artırım bekliyordu ancak beklenen faiz artışı gelmemişti. Bu sefer ise beklenti yine faizlerin değişmeyeceği yönünde. Yine de bu dakikalarda TRY paritelerinde hareketliliklere hazır olacağız.
23.45’te Yeni Zelanda’dan çeyreklik TÜFE açıklanacak. Beklenti %-0.2. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri NZD için negatif olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.