Forex Takvimi – 18.11.2015

Gözler FOMC Tutanaklarında!

Herkese iyi günler. Piyasalarda hareketliliğin fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Dün İngiltere’den TÜFE verileri açıklandı. Çekirdek TÜFE’de iyileşme yaşanması GBP için pozitif oldu. Diğer yandan ABD’den TÜFE rakamları açıklandı. FOMC’nin enflasyon için dikkat ettiği veri çekirdek PCE fiyat endeksi fakat TÜFE verisi de USD için son derece önemli. Veriler beklentide gelse de detayların iyi gelmesi USD için pozitif oldu. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
İsviçre’den saat 12.00’da ZEW ekonomi beklentileri açıklanacak. Önceki rakam 18.3. Gelecek olan verinin paritelerdeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
15.30’da konut izinleri ve konut başlangıçları açıklanacak. Konut izinleri 1.15 milyon beklenirken, konut başlangıçları 1.16 milyon.Beklentiden farklı gelecek olan veriler USD paritelerinde fırsatlar karşımıza çıkarabilir.
21.00’da FOMC tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda Fed’den şahin tonda açıklamaların gelmesi USD’nin baskısını artırmasına neden olmuştu. Küresel gelişmelerin artık o kadar da etkilemediğine vurgu yapılmıştı. Bu toplantıdan sonra Aralık ayı faiz artırımı olasılığı iyice arttı. Tutanaklarda konuşlan konuların detaylarını göreceğiz. Fed’in kararlı tutumu USD için pozitif olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.