Forex Takvimi – 18.09.2015

Fed Sonrası Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Önemli bir hafta içerisindeyiz. Paritelerde hareketlilik son derece fazla. Dün FOMC kararları açıklandı. Fed Çarşamba günü yaptığı toplantıdan sonra faizleri sabit tutma kararı aldığını açıkladı. Diğer yandan FOMC kararlarına baktığımızda temkinli açıklamaların olduğunu gördük. İstihdam ve enflasyon daha fazla iyileşme başladığı zaman ilk faiz artışının uygun olacağı açıklandı. 
Global gelişmelerin enflasyon üzerinde daha fazla baskı yaratabileceğine dikkat çekildi. Ekim ayı olasılığının hala geçerli olduğunu ve Ekim’de faizin artırma kararı verilirse basın toplantısı düzenleneceğini ifade etti Yellen. Fed’in güvercin tutum sergilemesi USD üzerinde baskı yarattı. Bu baskının bir süre daha devam edebileceğini fakat Aralık ayında faiz artışı geleceği beklentisi baskıyı sınırlayacak görüşündeyiz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.00, Euro Bölgesi cari hesap (beklenti 21.3 milyar). Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride hafif bir kötüleşme olması bekleniyor fakat verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur bizce.
15.30, Kanada çekirdek TÜFE (beklenti %0.2). CAD ne çektiyse petrol fiyatlarından çekti. Petrol’ün bir türlü üzerindeki baskısı atamaması CAD satışlarını  beraberinde getiriyor. Dün FOMC’den gelen açıklamalar CAD’in yardımına yetişti ve USDCAD’de aşağı yönlü hareketler yaşandı. Gelecek olan verinin beklenti üzeri kalması USDCAD’i daha da aşağılara çekebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.