Forex Takvimi – 18.06.2015

Önemli Veri ve Gelişmelere Hazır mısınız?

Herkese iyi günler. Önemli bir FOMC toplantısını geride bıraktık. Aslında Yellen’dan ve kararlarda şahin tonda açıklamaların gelmesi bekleniyordu çünkü son dönemlerde ABD’den verilerin beklenti üzeri geldiğini gördük. İstihdam piyasasındaki ılımlı iyileşmenin devam ettiğini ve enflasyonun da hedefe doğru yol alacağını belirtti Yellen. Fakat istihdam piyasasında hala döngüsel bir zayıflığın devam ediyor olabileceğine dikkat çekti. Açıkcası Yellen ekonomik büyümenin sürdürülebilir olduğuna dair daha kararlı işaretler görmek istediklerinin altını çizdi. Temkinli bir duruş gelmesi nedeniyle dün dolar satıcıları devreye girdi. Dolar üzerindeki baskı kısa vadede devam edebilir. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.30, SNB para politikası değerlendirmesi ve faiz kararı açıklanacak. Faizlerde değişim yaşanması beklenmiyor. Para politikası değerlendirmesinde güvercin açıklamaların gelmesi CHF üzerinde baskı yaratabilir.
11.30, İngiltere perakende satışlar (beklenti %0.0).  Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalan veri GBP üzerinde baskı yaratabilir.
12.15, Euro Bölgesi’nden LTRO açıklanacak. Beklenti 60.0 milyar euro. Bankalara verilen kredi miktarında artış olması EUR için negatif olabilir.
14.00’da Eurogroup toplantısı Brussel’de olacak. Toplantının ana maddesi Yunanitan. Fakat hem kreditörlerden hemde Yunan hükümetinden gelen açıklamalara baktığımızda bugün herhangi bir anlaşma çıkması beklenmiyor.
15.30, ABD TÜFE (beklenti %0.5), çekirdek TÜFE (beklenti %0.2), haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 278 bin). Gelecek olan veriler USD için son derece önemli. Bu saatlerde paritelerdeki hareketlenmelere hazır olun.
17.00, ABD Philly Fed imalat endeksi  (beklenti %8.1). Gelecek olan veride iyileşme olması USD için pozitif olur fakat beklentiden çok farklı gelmeyen verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.