Forex Takvimi – 18.02.2016

Dikkatler ECB Tutanaklarında!

Herkese iyi günler son derece hareketli bir hafta içerisindeyiz. Özellikle hafta boyunca petrol üreticilerinin bir araya gelmesi petrol fiyatlarında ve USDCAD’de hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu. Tabi medyada çıkan haberler petrol fiyatlarında ani yön değişimlerinin yaşanmasına neden olabiliyor. Dün ise FOMC tutanaklarında komitenin temkinli bir tutum sergilediğine şahit olduk. Özellikle enflasyon üzerindeki belirsizliklere ve Çin kaynaklı risklere dikkat çekildi. Tutanakların detayına baktığımızda Mart ayı ile ilgili herhangi bir sözlü yönlendirme karşımıza çıkmadı. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
Saat 14.30’da ECB’den para politikası tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda ECB’den temkinli tonda açıklamalar gelmişti ve Mart ayında politikaların yeniden gözden geçirileceği ifade edilmişti. Gelecek olan tutanaklarda ECB’nin gevşeme politikası hakkındaki tutumunu daha net görmeye çalışacağız.
Öğleden sonra ABD’den haftalık işsizlik başvuruları, Philly Fed imalaet endeksi ve ham petrol stokları gibi USD için önemli veriler açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD paritelerinde hareketlenmeleri beraberinde getirebilir.
18.00’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Beklenti 3.2 milyon. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride artış yaşanması bekleniyor. Stoklarda artış yaşanması petrol fiyatları üzerindeki baskının iyice artmasına neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.