Forex Takvimi – 18.01.2016

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Piyasalarda hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Petrol fiyatları üzerindeki baskı her gün giderek artıyor. Hafta sonu da İran’a uygulanan yaptırımların ortadan kalkması sonrasında petrol fiyatları üzerindeki baskı iyice arttı. Geçtiğimiz hafta USDCAD dur durak bilmeden yükselişine devam etmişti. Ambargonun kalkmasından sonra zaten piyasada fazla olan arz iyice artacak ve petrol fiyatları iyice gerileyebilir.
ALTINda ise boğalar geçtiğimiz hafta pek de istediklerini alamadılar. 1100 bölgesi üzerine gerçekleşen yükselişler ayıların sert tepkisiyle karşı karşıya kaldı. Toparlanmanın devam etmesi için 1100 bölgesi üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi gerekiyor.
Bugün ise ekonomik takvime baktığımızda İtalya’dan ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti 3.24 milyar. Önceki veriyle kıyasladığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Açıkcası gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi bizce sınırlı olur.
Martin Luther King günün kutlanacak olması nedeniyle ABD’de bankalar bugün kapalı olacak. Öğleden sonra piyasadaki hacim düşük olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.