Forex Takvimi – 17.12.2015

Fed Sonrası İngiltere ve ABD Verilerine Dikkat

Herkese iyi günler. Dün tarihi bir güne tanıklık ettik. Fed beklendiği gibi faizleri 25 baz puan arttırdı. Piyasanın büyük bir çoğunluğu bu faiz artışının USD rallisi ile sonuçlanmasını bekliyordu fakat her zaman piyasalarda beklenen olmuyor. Fed başkanı Yellen’dan gelen açıklamaların temkinli bir tonda olması paritelerde ters yönlü hareketlerin yaşanmasına neden oldu. Bundan sonraki süreçte faiz artışının devam etmesi için istihdamdaki iyileşmenin devam etmesi gerektiği ve enflasyondaki yükselişin güven vermesi gerektiğine dikkat çekti. Fed önümüzdeki dönemde istihdam ve enflasyon verilerini yakından takip etmeye devam edecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.00’da Almanya’da Ifo iş iklimi endeksi açıklanacak. Beklenti 109.1. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisini sınırlı olmasını bekliyoruz.
Hemen akabinde 11.30’da İngiltere’den perakende satışları açıklanacak. GBP için önemli bir veri. GBP paritelerinde karşımıza fırsatlar çıkabilir bu saatlerde…
ABD’den saat 15.30’da Philly Fed imalat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Artık haftalık işsizlik başvurularının geldiği sayı aralığı belli. Beklentiden farklı gelecek olan rakam USD paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.