Forex Takvimi – 17.09.2015

FOMC’den Beklenen Faiz Kararı Bugün Açıklanıyor!

Herkese iyi günler. Piyasalarda hareketliliğin çok fazla olduğu bir dönem yaşıyoruz. Öngörülmezlik ve volatilite son derece fazla. Dün İngiltere’den iyi bir istihdam raporu açıklandı. Özellikle ortalama saatlik kazançlar endeksinin beklenti üzeri kalması GBPUSD’yi yukarılara taşıdı. Bugün piyasalar tarihi bir ana tanıklık edebilir. FOMC’den faiz kararı açıklanacak. Akabinde ise başkan Yellen mikrofon başına geçecek. Çok önemli fırsatlar karşımıza çıkacak bugün. Dilerseniz gelecek olan verilere bakalım.
21.00, FOMC kararları. Ve işte O an… Aylarca üzerine tonlarca yazı yazılan ve saatlerce analiz yapılan o FOMC anı. Piyasada hala bir netlik yok, tam bir belirsizlik. Acaba Fed bu ay faiz artıracak mı yoksa beklemeyi mi tercih edecek? Artırsa da ne kadar artıracak? 25 baz puan mı, 15 baz puan mı? Yoksa 10 mu? O kadar çok belirsizlik var ki bu da fiyatlanmamış o kadar faktör olduğu anlamına geliyor. Yani sizlere şunu söyleyelim sevgili takipçilerimiz Perşembe 21.00’de dananın kuyruğu kopacak ve son zamanlarda görmediğimiz keskin hareketlere şahit olacağız. 
21.30, Fed başkanı Yellen konuşması. Kararlar sonrası Yellen’in söyleyecekleri en az kararlar kadar önemli. Eğer faiz artmadıysa ne zaman artabilir? Eğer faiz artırıldıysa bundan sonraki süreç nasıl olacak? Sadece basın toplantılı toplantılarda mı faiz artacak yoksa her toplantı da ölçülü mü artırılacak faizler? Bu gibi sorulara cevap arayacak piyasalar ve Yellen’in vereceği cevaplar dalgalanmalar yaratacak piyasalarda.
Biz direk FOMC kararlarıyla başladık Perşembe gününe fakat Avrupa seansında da önemi veriler var aslında. Fed ile birlikte İsviçre merkez bankası SNB’den de para politikası kararları geliyor. Saat 10.30’da ve SNB’nin bir değişiklik yapması beklenmiyor.
Ayrıca gece Yeni Zelanda’dan büyüme verisi açıklanacak. Piyasa beklentisi %0.6. Diğer önemli veriler 11.30’daki İngiltere perakende satışlar ve 15.30’daki haftalık işsizlik başvuruları ile konut verileri. 17.00’de de ABD’den Philly Fed imalat endeksi var. Fakat piyasaların gözü kulağı akşamki FOMC kararlarında olacağı için bu verilerin piyasalara hareket getirme potansiyeli çok düşük bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.