Forex Takvimi – 17.06.2015

Piyasalar FOMC ile Sallanacak

Herkese iyi günler. Piyasalarda belirsizliğin ve volatilitenin son derece fazla olduğu günler geçiriyoruz. Yunanistan ile kreditörler arasında aylardır süren görüşmelerden elle tutulur bir sonuç çıkmadı. Yarın olacak olan Eurogroup toplantısında neler olacağını merakla bekliyoruz. Fakat bugün piyasalar FOMC kararlarını ve Fed başkanı Yellen’ın konuşmalarını bekliyor. USD için son derece kritik bir gün. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.30, İngiltere ortalama kazanç endeksi (beklenti %2.5), istihdam değişimi (beklenti -12.5 bin), faiz oranı oylaması (beklenti 0-0-9) ve varlık alım programı oylaması (beklenti 0-0-9). Bu saatlerde GBP paritelerinde fırsatlar karşımıza çıkacak. Ortalama kazanç endeksinde yaşanacak olan iyileşme GBP için son derece pozitif olur ve GBPUSD’yi yukarı çekebilir.
15.30, Kanada’dan toptan satışlar (beklenti %0.3). Açıklanacak olan veride değişim yaşanması USDCAD’de hareketlenmeler yaşanmasına neden olur.
21.00, ABD FOMC kararları açıklanacak. Kararları yakından takiğ edeceğiz. Piyasa kararlardan faiz artırım süreçi ile ilgili ip uçları arayacak. 21.30’da da Fed başkanı Yellen mikrofon başına geçecek. İlk önce karar metnini okuduktan sonra soru cevap kısmına geçilecek. Soru cevap kısmında önemli gelişmeler yaşanabilir. Piyasa faiz artışının Eylül ayında gerçekleşme olasılığına daha fazla inanıyor. Fakat çok düşük bir ihtimal de olsa bu toplantıda da Fed sürpriz yapabilir. Paritelerde büyük hareketlenmeler olabilir bu saatlerde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.