Forex Takvimi – 17.03.2016

FOMC Kararlarından Sonra Sıra BoE’de

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz hafta ECB başkanı Draghi’den sonra dün de Fed başkanı Yellen yaptı yapacağını. Yellen güvercin bir tutum sergilemesi ve karar metninin de gevşek tonda olması nedeniyle USD’ye sert satışlar geldi. Bugün ise önemli veriler ve gelişmeler var. Merkez bankalarından kararlar bugün de gelmeye devam edecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.30, İsviçre Merkez Bankası SNB para politikası kararları. Draghi’nin EURCHF’de yarattığı etki Jordan’ın korkuttuğu kadar olmadı. O nedenle SNB’nin faizleri %-0.75 seviyesinde sabit tutması bekleniyor bu toplantıda. SNB’nin para politikası tamamen frank etrafına örülmüş durumda ve başkan Jordan’ın her fırsatta dile getirdiği frank aşırı değerli, gerekirse piyasalara frank satarak müdahale edebiliriz gibi yorumlarına benzer yorumlar duyabiliriz.
12.00, Euro Bölgesi final TÜFE (beklenti %-0.2), final çekirdek TÜFE (beklenti %0.7). Flaş versiyona revize beklenmiyor. SNB’nin para politikası tamamen frank bazlı demiştik, ECB’ninki ise enflasyon bazlı. Zaten düşük enflasyon nedeniyle yeni adımlar attı ECB geçtiğimiz hafta. ECB bir kaç ay kenarda durarak yeni adımların etkisini görmek isteyecektir. Yani bu bir iki aylık veriler ECB’nin politikasında önemli bir değişiklik yaratmayacaktır.
14.00, İngiltere Merkez Bankası BoE para politikası kararları. BoE’nin faizleri %0.50 seviyesinde, varlık alım programını ise 375 milyarda sabit bırakmasını bekliyor piyasalar. Bu kararların da oy birliği ile çıkması bekleniyor. Yani dokuz üyenin tamamı da faizlerin ve varlık alım programının bu seviyede sabit tutulması için karar verecek büyük ihtimalle.
14.30, ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları (beklenti 267 bin), Philadelphia Fed imalat endeksi (beklenti -1.1), cari açık (beklenti -115 milyar). Üç veri de dolar için çok önemli ve dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Beklentiden iyi veriler dolar için pozitif, beklentiden kötü veriler ise negatif olacaktır.
16.00, JOLTS iş hacmi, beklenti 5.60 milyon. Her ayın ilk cuması yayınlanan resmi istihdam raporu nedeniyle iş hacmi verisinin etkisi hep sınırlı oluyor. Zaten Ocak ayına ait bir veri. Yeni piyasalara hareket getirecek güncellikte değil.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.