Forex Takvimi – 17.02.2016

Gözler FOMC Tutanaklarında!

Herkese iyi günler. Paritelerdeki hareketlilik bu hafta da devam ediyor. Haftanın ilk gününde piyasalarda risk-on durumunun olması nedeniyle güvenli limanlardan çıkışlar oldu ve USD alıcıları devreye girdi. Dün Suudi Arabistan ile Rusya arasında yapılan toplantıdan petrol üretimini dondurma kararı çıktı. Açıkcası piyasalar petrol üretiminde indirime gidilmesini bekliyordu fakat bu böyle bir karar çıkmadığı için petrol fiyatlarında düşüş yaşandı. Dolayısıyla USDCAD’de de yükselişlere şahit olduk. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
İngiltere’den saat 11.30’da istihdam verileri ve maaşlar verisi açıklanacak. Özellikle maaşlar tarafında yaşanılacak olan iyileşme GBPUSD’de alıcıları devreye sokar.
ABD’den saat 15.30’da konut izinleri, çekirdek TÜFE ve konut başlangıçları açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.
ABD’den saat 16.15’de kapasite kullanım oranı ve endüstriyel üretim açıklanacak. Kapasite kullanım oranın %76.6 gelmesi beklenirken, imalat üretiminin %0.3 gelmesi bekleniyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur fakat paritelerde etkisi bizce sınırlı olur.
ABD’den 21.00’da FOMC tutanakları açıklanacak. Ocak ayında düzenlenen toplantıda konuşulan konuların detaylarını öğreneceğiz. FOMC kararlarında Fed güvercin bir tutum sergilemişti. Tutanaklarda faiz artışı süreci hakkında gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz. Her zaman olduğu gibi tutanaklar esnasında paritelerde hareketlenmeler yaşanacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.