Forex Takvimi – 16.12.2015

BUGÜN TARİHİ BİR GÜN!

Herkese iyi günler. Hareketli bir hafta geçiriyoruz. Yıl sonu ve çeyrek sonu olduğu için bazı büyük fonlar pozisyon kapatabiliyorlar bu da paritelerde ani yön değişimlerinin yaşanmasına neden oluyor. Bugün ise 9 yıl sonra bir ilk yaşanabilir. Piyasasın gözü ve kulağı Fed faiz kararında olacak. Açıkcası tarihi bir gün bizi bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10 ile 11 arasında Euro Bölgesi’nden imalat ve hizmetler PMI verileri açıklanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur.
11.30, İngiltere ortalama kazanç endeksi (beklenti %2.3), istihdam değişimi (beklenti 1.5 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.5). Bu saatlerde GBP paritelerinde fırsatlar karşımıza çıkacak. Ortalama kazanç endeksinde yaşanacak olan iyileşme GBP için son derece pozitif olur ve GBPUSD’yi yukarı çekebilir.
Euro Bölgesi’nden 12.00’da Enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyon verilerinde yaşanılacak olan kötüleşme ECB hiç de hoşuna gitmeyebilir. Enflasyonda beklenen ilerleme önümüzdeki dönemlerde gelmez ise ECB’den yeni düzeltmeler gelebilir önümüzdeki aylarda.
Ve herkesin nefesini tutacağı o an… 21.00’da piyasaların uzun zamandır beklediği FOMC toplantısı gerçekleşecek. İstihdam piyasasında yaşanılan iyileşme ve sonrasında Fed üyelerinden gelen açıklamalardan sonra bu toplantıda artık faiz artırımı sürecinin başlatılması bekleniyor. Faizlerde yapılacak olan artırımın miktarı son derece önemli. 25 baz puanlık bir artırım artık ekonomiye duyulan güvenin bir göstergesi olarak algılanır. Faiz artırım miktarının daha az olması ise USD üzerinde ise baskı oluşturabilir. Bu FOMC gecesinde yatırımcılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Kemerlerimizi bağlayıp Fed başkanı Yellen’in açıklamalarını merakla bekleyeceğiz… Paritelerde son derece önemli ve büyük fırsatlar bizi bekliyor olacak bu saatlerde…
23.45’de ise Yeni Zelanda’dan büyüme verisi açıklanacak. NZD için son derece önemli bir veri fakat o saatlerde herkes Fed’in kararıyla ilgileniyor olacak…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.