Forex Takvimi – 16.10.2015

Ekonomik Takvimde Bolca Veri Var

Herkese iyi günler. Bu hafta ABD’den istihdam raporunun beklenti altı kalması USD üzerindeki baskıyı iyice arttırdı. Dün beklenti üzeri gelen çekirdek TÜFE verisi USD’nin rahat bir nefes almasına yardımcı oldu fakat üzerindeki baskının hala devam ettiğine şahit olduk. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
12.00, Euro Bölgesi final TÜFE (beklenti %-0.1), final çekirdek TÜFE (beklenti %0.9). Düşük enflasyonla başı dertte olmayan merkez bankası yok. ECB de onlardan biri. Enflasyonu canlandırmak için faizleri sıfıra çekip varlık alım programı başlattı ve gerekirse daha da fazlasını yapacağız dedi. İşte bu veriler o açıdan önemli. Beklenti altı rakamlar ECB’den daha fazla gevşeme spekülasyonlarını destekleyecek ve euro üzerinde baskı yaratacak.
Kanada’dan saat 15.30’da imalat satışları açıklanacak. Beklenti %-0.8. Beklenti altı gelecek olan rakam CAD üzerinde baskı yaratabilir. Diğer yandan petrol fiyatlarının da yakından takip edilmesi gerekiyor.
Öğleden sonra ABD’den bolca veri var. 16.15’de kapasite kullanım oranı (beklenti %77.4) ve sanayi üretimi (beklenti %-0.2), 17.00’de ise öncü Michigan tüketici güven endeksi (beklenti 88.8) ve JOLTS iş hacmi (beklenti 5.77 milyon) açıklanacak. Yani hem üretim hem ekonomik güven hem de istihdam ile ilgili önemli veriler yayınlanıyor ve öğleden sonra tüm dolar paritelerinde hareketlenmeler yaratacak önemde veriler. Sizler için anlık olarak takip edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.