Forex Takvimi – 16.09.2015

Bugün İngiltere mi Ağır Basacak Yoksa ABD mi?

Herkese iyi günler. Son derece önemli bir hafta içerisindeyiz. Piyasalar adeta fırtına öncesi sessizliği yaşıyor. Herkesin gözü kulağı yarın açıklanacak olan Fed faiz kararında ve Fed başkanı Yellen’ın konuşmasında olacak. Yani yarın yer yerinden oynayacak. Dün piyasada öngörülmezlik son derece fazlaydı. Bugün ise önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.30, İngiltere’den bu sefer çok önemli istihdam verileri var. İşsizlik oranının %5.6 seviyesinde sabit kalması, işsizlik başvurularının 5.1 bin gerilemesi, ortalama maaşlarda ise %2.5 artış bekleniyor. Söylemeye gerek yok herhalde, BoE’nin çok önem verdiği veriler. Özellikle ortalama maaşlar verisi. Pound paritelerinde dalgalanmalar göreceğimiz kesin…
Euro Bölgesi’nden saat 12:00’da final TÜFE ve final çekirdek TÜFE açıklanacak. Gelecek olan her iki verinin de önceki rakamdan farklı gelmesi beklenmiyor. Verilerin paritelerdeki etkisi sınırlı olur bizce.
15.30, ABD TÜFE (beklenti %-0.1), ABD çekirdek TÜFE (beklenti %0.1). TÜFE’de gerileme bekleniyor ama Fed’in faiz artırmak için yükselme beklediğini biliyoruz. Tabi Fed, TÜFE değil PCE çekirdek fiyat endeksini dikkate alıyor, onu da hatırlatalım. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.