Forex Takvimi – 16.03.2016

BUGÜN KAÇMAZ: FOMC KARARLARI VE YELLEN!

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz hafta ECB başkanı Draghi yaptığı açıklamalarla piyasayı adeta salladı. Bu haftaya ise USD’nin kuvvetli bir başlangıç yaptığına şahit olduk. Bugün ise gözler FOMC kararlarında olacak. Bu toplantıda Fed’in faizlere dokunması beklenmiyor fakat sözlü yönlendirmeler ile piyasaya ip ucu verebilir. Bugün adeta yer yerinden oynayacak. Bizde yaşanılacak olan bu gelişmeleri her zaman olduğu gibi yakından takip etmeye devam edeceğiz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.30, İngiltere işsizlik oranı (beklenti %5.1), işsizlik başvuruları değişimi (-9 bin), ortalama kazançlar endeksi (beklenti %2.0). İngiltere’de istihdam tarafında işler yolunda gidiyor fakat BoE tıpkı Fed gibi maaşlarda daha güçlü artış istiyor artık. Brexit belirsizliği nedeniyle bu sene piyasalar BoE’den faiz artışı beklemiyor. Yine de istihdam verileri çok önemli ve maaşlarda beklenti üzeri bir artış pounda güç katar.
14.30, ABD ve Kanada’dan önemli veriler var. ABD ile başlayalım. Konut başlangıçları için beklenti 1.15 milyon, inşaat izinleri için beklenti 1.20 milyon. İnşaat ve konut sektörü için iki önemli veri. Fed’in de konut sektörünü yakından takip ettiğini düşünürsek piyasalara hareket getireceğini söyleyebiliriz. TÜFE için beklenti %-0.2, çekirdek TÜFE için beklenti %0.1. Fed’in hedeflediği enflasyon göstergesi değil fakat TÜFE’de yukarı yönlü bir hareketlenme çekirdek PCE fiyat endeksi ve dolayısıyla Fed’in enflasyon hedeflemesi ve dolar açısından pozitif olur.
Kanada imalat satışları ve yabancıların tahvil alımları verileri açıklanıyor. Petroldeki toparlanma ile son haftalarda bahar havası yaşayan CAD için önemli veriler ve tüm CAD paritelerine hareket getirecek önemde.
Ayrıca İngiltere’den yıllık bütçe raporu yayınlanacak. Hükümetin bu yıl için harcama planlarını, gelir ve gider beklentilerini, finansal hedeflerini ve yatırım planlarını içeren bir döküman. Pound işlemi olanların takip etmesi gereken önemli bir gelişme.
15.15, ABD kapasite kullanım oranı (beklenti %77.0), sanayi üretimi (beklenti %-0.1). Normal şartlarda çok önemli iki veri fakat akşam gelecek olan Fed kararları öncesi piyasaların pek dikkatini çekmeyebilir. Tabi ki biz yine de takip ediyor olacağız.
16.30, ABD ham petrol envanterleri. Petroldeki hareketlerin son zamanlarda piyasaya yön vermeye başlaması sonrası envanter verisinin önemi çok daha arttı. Geçtiğimiz hafta envanterlerde 3.9 milyon varillik bir büyüme yaşanmıştı. Envanterlerde yüksek bir artış petrol için negatif, tam tersi ise pozitif olur.
20.00, Ve işte o an. Merkez Bankalarının en büyüğü Fed para politikası kararları açıklanıyor. Para politikası kararları ile birlikte önümüzdeki iki yıllık ekonomik projeksiyonlar yayınlanıyor ve yarım sonra da başkan Yellen basının karşısına geçiyor.
Fed’in bu toplantıda faizleri değiştirmesi beklenmiyor. O nedenle piyasaların dikkati daha çok ekonomik projeksiyonlar ve Yellen’in konuşmasında olacak. Yellen’in enflasyon, büyüme, Çin ve volatilite ile ilgili yapacağı yorumlar piyasaya yön verecek. Ayrıca üyelerin faiz tahminlerini içeren nokta tablosunda üyeler tarafından bu sene kaç faiz artışı öngörüldüğünü göreceğiz.
23.45, Yeni Zelanda büyüme, beklenti %0.7. Yeni Zelanda’nın dördüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre daha yavaş büyümesi bekleniyor fakat diğer gelişmiş ülkelere kıyasla hala çok daha iyi bir performans olduğunu söyleyelim. Fed sonrası yorgun piyasa çok fazla tepki vermeyebilir bu veriye fakat NZD için önemli bir veri olduğunu söylemeye gerek yoktur herhalde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.