Forex Takvimi – 16.02.2016

Bugün Ekonomik Takvim Isınmaya Başlıyor

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz hafta USD üzerinde büyük bir baskı vardı fakat yeni haftaya USD’nin iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. Piyasalarda risk iştahının artması nedeniyle güvenli limanlardan çıkışlar oldu ve USD alıcıları devreye girdi. Dün ECB başkanı Draghi’den ise temkinli tonda açıklamalar geldi. Draghi, enflasyonda beklenen ilerlemenin kaydedilmemesi durumunda Mart ayında politikaların yeniden gözden geçirileceğini hatırlattı ve EURUSD’de geri çekilmeler yaşandı. Dilerseniz bugün gelecek olan gelişmelere bakalım.
İngiltere’den saat 11.30’da enflasyon verileri (TÜFE) açıklanacak. BoE faiz artışlarına başlamak için enflasyonun yukarı yönlü hareket etmesini bekliyor. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması GBP üzerinde baskı yaratabilir.
12.00’da Almanya’dan ZEW ekonomi güveni endeksi açıklanacak. Beklenti 56.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalacak olan veri EURUSD’de geri çekilmeleri beraberinde getirebilir.
15.30’da Kanada’dan imalat satışları, ABD’den ise Empire state imalat endeksi açıklanacak. Bu dakikalarda USDCAD paritesinde hareketlenmeler yaşanabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.