Forex Takvimi – 15.10.2015

Bugün USD Rahat Nefes Alacak Mı?

Herkese iyi günler. Haftanın başıdan beri dolar üzerindeki baskı devam ediyor. istihdam raporundan sonra dün perakende raporunun da beklenti altında kaldığını gördük ve USD üzerindeki baskı devam etti. Bugün de karşımıza önemli fırsatlar çıkmaya devam edecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye işsizlik oranı, beklenti %9.8. Önceki aya göre işsizlik oranında artış bekleniyor. Lira ve BIST için yakından takip edeceğimiz bir veri olacak. Beklentinin altında kalması pozitif, beklenti üzeri bir rakam ise lira için negatif.
15.30, ABD TÜFE (beklenti %-0.2), çekirdek TÜFE (beklenti %0.1), haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 269 bin), New York imalat endeksi (beklenti -7.3). FOMC’nin faiz artırmak için enflasyonun yükselmesini istediğini artık sağır sultan biliyor. FOMC’nin tercih ettiği enflasyon göstergesi olmasa da TÜFE verileri fiyatların genel gidişatı konusunda fikir verdiği için piyasalara hareket getirecektir.
17.00 ABD Philadelphia imalat endeksi, beklenti -1.8. Bir önceki aya göre hafif bir artış bekleniyor. Dolarcıların yakından takip etmesi gereken bir veri.
17.30, FOMC üyesi Dudley bir konuşma yapacak. Dudley’in FOMC’deki en  önemli üyelerden biri oluğunun hep üzerine basıyoruz. Yani piyasanın dikkati ekonomik görünüm ve faizlerle ilgili yapacağı yorumlarda olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.