Forex Takvimi – 15.09.2015

Bu ABD Verileri Fırsat Sunar!

Herkese iyi günler. Son günlerde piyasalarda volatilite son derece fazla. Dün ekonomik takvimde veri yetersizliği olduğu için paritelerde öngörülemez hareketler yaşandı. Yurt içine baktığımızda TRY üzerindeki kırılganlıkların devam etmesi nedeniyle USDTRY’deki soluksuz yükseliş devam ediyor. Bugün ekonomik takvime baktığımızda ise önemli fırsatların karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye üç aylık işsizlik ortalaması, önceki %9.3. Türkiye’nin içinden geçtiği şu süreçte TRY gelecek olan pozitif ekonomik verilere ihtiyacı var. İşsizlik oranın da azalma alması USDTRY’de geri çekilmeye neden olabilir.
11.30, İngiltere’den enflasyon verileri açıklanıyor. TÜFE için beklenti %0.0, çekirdek TÜFE için %1.0, ÜFE çıktı için %-2.2, perakende fiyat endeksi için ise %0.9. Bütün enflasyon göstergelerinde önceki aya göre gerileme öngörülüyor. Enflasyon BoE’nin faiz artırması için kilit bir veri. Faiz artırmak için yükselişin başladığını görmek istiyor. Yani tüm pound paritelerinde hareket için kemerleri bağlayın.
12.00, Almanya ZEW ekonomik güven endeksi, beklenti 18.3. Önceki aya göre gerileme bekliyor piyasalar. Tüm euro pariteleri için önemli bir veri, mutlaka takip ediyoruz.
Öğleden sonra ABD’den veri üzerine veri geliyor. Perakende satışlar (beklenti %0.4), çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.1), New York imalat endeksi (beklenti 0.7), kapasite kullanım oranı (beklenti %77.9), sanayi üretimi (beklenti %-0.1) gibi önemli verilerle bolca hareket göreceğiz ve bu hareketleri fırsatsa çevirme konusundaki uzmanlığımızı yine konuşturacağız tabi ki.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.