Forex Takvimi – 15.07.2015

Yok Böyle Ekonomik Takvim!

Herkese iyi günler. Paritelerde öngörülemezlik ve volatilitenin yüksek olduğu bir hafta geçiriyoruz. Dün ABD’den perakende verileri beklenti altı kalması dolar üzerinde büyük bir baskı yaratmadı. Diğer yandan Yunanistan için son derece kritik bir gün içerisindeyiz. Yunanistan’ın reformları bugün parlamentoda yasallaştırılması bekleniyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere ve gelişmelere bakalım.
10.00, Türkiye çeyreklik işsizlik ortalaması (önceki veri %10.6). Açıklanacak olan veride kötüleşme olması TRY üzerinde baskı yaratır ve USDTRY’de yukarı yönlü hareketler yaşanabilir.
11.30, İngiltere ortalama kazanç endeksi (beklenti %3.3), istihdam değişimi (beklenti -8.8 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.5). Bu saatlerde GBP paritelerinde fırsatlar karşımıza çıkacak. Ortalama kazanç endeksinde yaşanacak olan iyileşme GBP için son derece pozitif olur ve GBPUSD’yi yukarı çekebilir.
15.30, Kanada imalat satışları (beklenti %0.3). Beklenti altı kalacak olan veri USDCAD’de yukarı yönlü hareketlerin yaşanmasına neden olabilir.
15.30, ABD ÜFE (beklenti %0.2), çekirdek ÜFE (beklenti %0.1). USD için son derece önemli veri. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD paritelerinde fırsatlar sunabilir.
17.00, Kanada para politikası kararları ve faiz kararı açıklanacak. Diğer yandan Fed başkanı Yellen yarı yıllık para politikası sunumu yapacak. Son derece önemli saatler paritelerde fırsatlar karşımıza çıkabilir. BoC’un faiz oranın da bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor fakat kararlardan çıkacak olan güvercin tonda açıklamalar CAD üzerinde baskı yaratabilir. Diğer yandan piyasa Yellen’in açıklamalarını takip edecek. Faiz artışının ne zaman olacağı konusunda gelecek olan açıklamalar veya dolar üzerine gelecek olan söylemler paritelere hareketlenmeler getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.