Forex Takvimi – 15.03.2016

Gözler ABD Perakende Raporunda!

Herkese iyi günler. Son derece önemli bir hafta içerisindeyiz. Dün ekonomik takvime baktığımızda birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Bugünden itibaren ekonomik takvim iyice ısınmaya başlıyor. Yarın ise FOMC toplantısı ile birlikte kazan iyice kaynamaya başlayacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye üç aylık işsizlik oranı ortalaması, önceki %10.5. 2015’in ikinci yarısında yükselişe geçen işsizlik oranında iyileşme yaşanması son zamanlara güçlü olan liraya daha da güç katabilir.
14.30, ABD’den bolca veri var. Perakende satışlar için beklenti %-0.1, çekirdek perakende satışlar için ise %-0.2. ABD’de iyi istihdamın artık maaşlara ve dolayısıyla tüketime yansımasını istiyor Fed. Bu veriler bu açıdan önemli bilgiler verecek. ÜFE için beklenti %-0.1, çekirdek ÜFE için ise %0.1. Bu önemli enflasyon göstergelerinde yukarı yönlü bir sürpriz Fed faiz artışı bekleyenleri sevindirir. New York imalat endeksi için beklenti -10.1.
Tüm bunlar dışında Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi yayınlanıyor. BoJ kararları gibi net bir saati yok fakat genelde 16.00 civarı geldiğini biliyoruz. Süt ürünleri sektörü Yeni Zelanda ekonomisinin bel kemiği ve fiyat endeksinde yaşanan düşüş NZD üzerinde negatif, yükseliş ise pozitif etki yaratıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.