Forex Takvimi – 14.12.2015

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Hareketli bir haftayı geride bıraktık. Emtiya para birimleri üzerindeki baskı hafta boyunca devam etti. Diğer yandan haftanın son işlem gününde USD gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı (MXN,TRY,INR ve ZAR) alıcılı devam etti. Önemli fırsatlar karşımıza çıktı fakat asıl dananın kuyruğu bu hafta kopacak. Herkesin gözü ve kulağı FOMC toplantısında olacak. Piyasa artık Fed’in faiz artırım sürecini bu hafta başlatmasını bekliyor. Bakalım bu hafta ne gibi fırsatlar karşımıza çıkacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
Euro Bölgesi’nden saat 12.00’da sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti %0.3. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor fakat gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
Saat 13.00 sularında ECB başkanı Draghi’nin İtalya’da bir konferansta konuşma yapması bekleniyor. Aralık ayındaki ECB toplantısında yaptığı açıklamalarla adeta piyasaları ters köşeye yatırdı. Güvercin tonda açıklamaların gelmemesi sonrasında EUR alıcıları devreye girdi. Bakalım bugün para politikası hakkında bir değerlendirme yapacak mı?… Süper Mario’yu bu saatlerde yakın markaja alacağız…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.