Forex Takvimi – 14.10.2015

İngiltere ve ABD Verileri Piyasayı Sallayacak

Herkese iyi günler. Dün dolar üzerindeki baskının bir miktar azaldığını gördük. GBPUSD’de  geri çekilme yaşandı. Diğer yandan petrol fiyatlarında geri çekilme yaşanması ile birlikte USDCAD kendini 1.30 bölgesi üzerine attı. Bugünden itibaren ABD tarafından gelecek olan veriler USD paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
10.00, Türkiye cari denge, beklenti 0.05 milyar. Türkiye’den cari dengenin hep negatif beklenmesine alışmıştık fakat bu sefer hafif de olsa bir cari fazla bekleniyor. Pozitif bir gelişme, hele beklentiden daha yüksek gelirse daha da iyi olur lira için.
11.30, İngiltere ortalama maaşlarda kazanç (beklenti %3.1), işsizlik başvuruları (beklenti -2.3 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.5). Enflasyon verilerinden bir gün sonra yine İngiltere’den çok önemli veriler. Ortalama maaşlarda artışı BoE çok yakından takip ediyor. Biz de öyle. Daha önceki konuşmalarından birinde başkan Carney maaşlarda artışta tatmin edici seviye olarak %3 demişti. Pound için çok kritik bir an. Beklentiden farklı verilerle tüm GBP paritelerinde büyük dalgalanmalar göreceğiz.
15.30, ABD perakende satışlar (beklenti %0.2), çekirdek perakende satışlar (beklenti %-0.1), ÜFE (beklenti %-0.2), çekirdek ÜFE (beklenti %0.1). İç talep ve üretici enflasyonu açısından çok önemli veriler ve bugün için doların akıbetini belirleyecek güçte.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.