Forex Takvimi – 12.10.2015

Bugün Gözler Politika Yapıcılarda Olacak

Herkese iyi günler. Milletimiz adına çok zor bir hafta sonuydu. Artık bu gibi şiddet olaylarının sonu bulmasını istiyoruz. Yaşanılan bu şiddet olayları nedeniyle gece piyasaların açılması ile birlikte TRY sert bir satış geldi. USDTRY 2.96 seviyesine kadar yükseldi. USDTRY 2.9850 bölgesini geçerse yeniden 3.00 üzerine bir yükselişe şahit olabiliriz.
Gece Japonya’da resmi tatil nedeniyle bankalar ve borsalar kapalıydı. Öğleden sonra ise Kanada ve ABD’de banka tatili nedeniyle normalden daha düşük bir hacim olacak piyasada. Büyük fonların aniden devreye girmesi ile birlikte piyasada öngörülemeyen hareketler yaşanabilir. İşlem tercihlerinizde riskinizi minimum seviyelerde tutmanızı öneriyoruz.
Gün boyunca önemli bir veri yok fakat merkez bankası başkanlarının yapacağı konuşmalarda olacak gözümüz kulağımız. Önce 15.10’da FOMC üyesi Lockhart, sonra 17.30’da FOMC’nin en güvercinlerinden biri Evans, 20.20’de Kanada merkez bankası başkanı Poloz, 23.30’da ise sesini pek duymadığımız bir FOMC üyesi olan Brainard konuşma yapacak.
Kasım ayı ihtimali yok denecek kadar az fakat Aralık faiz artışı için hala kayda değer bir ihtimal görüyor piyasalar. Üyelerden gelen açıklamalardan bunu anlamaya çalışacağız. Yani ekonomi ile ilgili son değerlendirmelerini ve bu sene içerisinde faiz artırmak konusunda ne düşündüklerini.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.