Forex Takvimi – 12.08.2015

İngiltere İstihdam Raporuna Dikkat!

Herkese iyi günler. Dün PBoC’nin yuanı devalue etmesi AUD ve NZD üzerinde baskının yaşanmasına doların ise alınmasına neden oldu. Diğer yandan Yunanistan ile kreditörler arasında çıkan anlaşma haberleri EUR’un değer kazanmasına neden oldu. Hareketli bir gün daha bizi bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
11.30, İngiltere ortalama saatlik kazançlar (beklenti %2.8), işsizlik başvurusu değişimi (beklenti 1.4 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.6). İngiltere merkez bankasından geçtiğimiz hafta beklendiği kadar şahin tonda mesajlar gelmemişti ve pound değer kaybetmişti. Güçlü bir istihdam raporu ise pounda tekrar güç katabilir. Ortalama saatlik kazançlara özellikle dikkat edilmeli.
12.00, Euro Bölgesi endüstriyel üretim (beklenti %-0.1). Gelecek olan veride iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur ama paritelere hareket getirmez.
13.00, RBA başkan yardımcısı Lowe konuşması. Geçtiğimiz haftaki RBA para politikası kararları sonrası ilk önemli konuşma. Faiz indirimleri gerçekten rafa mı kalktı sorusunun cevabını arayacağız Lowe’dan gelen açıklamalardan. Diğer yandan dün PBoC’nin yuanı devalue etmesi AUD üzerinde bir baskı oluşturmuştu. RBA kararlarında Çin’de yaşanan gelişmelerin önemine vurgu yapılıyordu. AUD üzerindeki baskının devam etmesi sözlü müdahelelerin devam etmesine neden olabilir.
17.00, ABD JOLTS iş başlangıçları (beklenti 5.33 milyon). Beklentide gelecek olan verinin paritelere yansıması pek de olmaz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.