Forex Takvimi – 11.12.2015

Bu Veriler USD Paritelerini Sallar!

Herkese iyi günler. Son derece hareketli bir hafta yaşıyoruz. Haftaya kuvvetli başlayan dolar ilerleyen günlerde baskısını pek de fazla devam ettiremedi. Petrol fiyatları hafif bir toparlanma gösterse de üzerindeki genel baskıdan bir türlü kurtulmuş değil. Önemli petrol ihraçatçısı olan Kanada ise petrol fiyatlarının düşmesinden pek de haz etmiyor.  İki gün önce RBNZ’nin faizleri indirmesi düz mantığa göre NZD’nin değer kaybetmesini gerektiriyordu fakat NZD değer kaybetmedi. RBNZ’den şahin tonda açıklamaların gelmesi ile birlikte NZD alıcıları devreye girdi. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
Saat 13.00’da İtalya’dan çeyreklik işsizlik oranı açıklanacak. Beklenti %11.9. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri EUR için pozitif olur fakat paritelerdeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
15.30’da ABD’den çekirdek perakende satışlar (beklenti %0.3), ÜFE (beklenti %0.0) ve perakende satışlar (beklenti %0.2) açıklanacak. USD için son derece kritik veriler. Açıkcası ABD’den gelen haftanın en önemli verileri olarak karşımıza çıkıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veriler USD alıcılarının devreye girmesini sağlar.
17.00’da yine ABD’den Michigan tüketici hissiyatı açıklanacak (beklenti 92.3). Beklenti üzeri gelecek veriler USD’nin gücüne güç katar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.