Forex Takvimi – 11.08.2015

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Hareketli bir hafta ardından dün piyasalar ekonomik takvimde veri yetersizliği nedeniyle sakin bir başlangıç yaptı. Fakat saatlerce süren koalisyon görüşmelerinden herhangi bir sonuç çıkmadı ama nihai değerlendrme için liderler Perşembe veya Cuma günü tekrar bir araya gelecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye cari denge, beklenti -3.00 milyar. Türkiye ekonomisi açısından en önemli verilerden biri. Moody’s’in notumuzu değiştirmemesi sonrası beklentiden iyi bir cari denge rakamı lirayı biraz rahatlatabilir.
12.00, Almanya ZEW ekonomik güven endeksi, beklenti 31.1. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi Almanya güven endeksinde önceki aya göre hafif bir iyileşme bekleniyor. Tüm euro paritelerinde keskin hareketlere neden olabilir. Aynı anda Euro Bölgesi ZEW ekonomik güven endeksi de açıklanıyor ve beklenti 43.9.
15.30, ABD öncü tarım dışı üretkenlik endeksi (beklenti %1.6), öncü birim başına çalışan maliyeti (beklenti %-0.1). Bir tarım dışı istihdam değişimi kadar önemli değil fakat piyasa hareket getirecek derecede önemli iki veri. FOMC’nin faiz artışları için istihdamda biraz daha iyileşme görmek istiyorum demesinden sonra istihdam verilerinin önemi bir kat daha arttı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.