Forex Takvimi – 10.08.2015

Gözler FOMC Üyelerinde!

Herkese iyi günler. Önemli bir haftayı geride bıraktık. İngiltere’den ve ABD’den önemli veriler açıklandı. BoE’den bir üyenin faiz artırımı yönünde oy kullanması GBP satışlrını beraberinde getirdi. Diğer yandan ABD’den gelen tdi değişimi raporu Eylül ayı faiz artırım seçeneğini hala masada tutmaya yetti. Yurt içine baktığımızda ise Moody’s Türkiyenin kredi notuna ve not görünümüne dokunmadı. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
11.30, Euro Bölgesi sentix yatırımcı güveni endeksi (beklenti 20.2). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Piyasalar öğleden sonra FOMC üyesi Fischer ve Lockhart’tan gelecek olan açıklamaları bekliyor. Geçtiğimiz hafta Lockhart’tan gelen açıklamaların USD için pozitif olduğunu söyleyebiliriz ve Lockhart’ın Eylül ayı faiz artırımı için oy kullanacağını biliyoruz. Aslında Fischer’dan gelecek olan açıklamalar daha önemli. Bu döneme kadar temkinli bir duruş sergileyen Fischer, iyimser konuşursa Eylül ayı ihtimali daha da artabilir. İstihdam raporu sonrası üyelerden gelecek olan açıklamalar çok önemli.
17.00, ABD isitihdam piyasası koşulları endeksi (öncekş veri 0.8). Gelecek olan verinin paritelere büyük bir hareket getirmesni beklemiyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.