Forex Takvimi – 09.10.2015

Bugün Gözler Kanada’da

Herkese iyi günler. Paritelerde ani hareketlerin sıkça olduğu bir hafta içerisindeyiz. Zayıf istihdam raporu sonrası haftaya güçsüz devam eden dolar FOMC tutanaklarının açıklanması ile iyice güç kaybetti. Tutanaklara baktığımızda üyelerden temkinli açıklamalar geldiğini gördük. Özellikle düşen petrol fiyatları ve doların değer kazanması sonucunda enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı olabileceği ifade edildi. Bu dönemden sonra üyelerden gelecek olan açıklamaları yakından takip edeceğiz. Her ne kadar Aralık ayı hala masada olsa da yaşanan bu gelişmeler bu sene sonuna kadar faiz artırımı yaşanmasını engelleyebilir. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
İtalya’dan saat 11:30’da endüstriyel üretim açıklanacak. Beklenti %-0.3. Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor fakat verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur bizce.
11.30, İngiltere ticaret dengesi, beklenti -10.0 milyar. Ticaret açığı İngiltere ekonomisinin en zayıf karınlarından biri ve beklentiden iyi bir veri pound alıcılarını sevindirecektir. Kötü veri ise bir miktar baskı yaratabilir.
15.30, Kanada istihdam değişimi (beklenti 10 bin), işsizlik oranı (beklenti %6.9). Kanada’dan haftanın en önemli verileri ve tüm CAD paritelerine çok keskin hareketler getirebilir. Kanada merkez bankası BoC şimdilik yeni faiz indirimleri düşünmüyor gibi fakat başta istihdam gibi önemli verilerin kötüleşmesi BoC’nin duruşunu değiştirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.