Forex Takvimi – 08.10.2015

Piyasanın Gözü FOMC Tutanaklarında!

Herkese iyi günler. Dolar haftaya iyi başlamadı dersek yanlış bir açıklama yapmış olmayacağız. Geçtiğimiz hafta istihdam raporunun beklenti altı kalması USD satışlarını beraberinde getirdi ve satış rüzgarı hala devam ediyoru. AUDUSD, NZDUSD’de yukarı yönlü hareketler yaşanırken USDTRY ve USDCAD’de geri çekilme yaşanıyor. Bugün piyasanın gözü ve kulağı FOMC tutanaklarında olacak. Eylül ayında yapılan toplantıda üyelerin konuştuğu konuların detaylarını göreceğiz. Faiz artırım süreci ve küresel gelişmeler hakkında gelecek olan yorumlar paritelerde hareketlenmelere neden olacak. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
14.00, İngiltere para politikası kararları ve tutanaklar. BoE’nin bu toplantıda varlık alım programında ve faizlerde bir değişiklik yapmayacağı kesin gibi. Bu nedenle asıl olarak tutanakların içeriği merak ediliyor. Yine bir üyenin faiz artışı için oy vermiş olması bekleniyor. Eğer bu sayı değişirse tüm pound paritelerine çok keskin hareketler göreceğiz. Daha fazla üyenin faiz artışı istemesi pound için pozitif, daha az üyenin istemesi ise negatif.
15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları, beklenti 274 bin. İşsizlik maaşı başvurularında önceki haftaya çok yakın bir artış bekleniyor. Piyasaların dikkatini çekmesi için beklentiden en az 15-20 bin farlı gelmesi gerek bizce. 
21.00, FOMC tutanakları. Son yılların en önemli FOMC kararlarından biri olan Eylül FOMC toplantısının tutanakları açıklanıyor. Faiz artışı bekleyen azınlığı hayal kırıklığına uğratmış ve herhangi bir değişiklik yapmamıştı FOMC. Tutanaklarda o toplantılarda yaşanan görüşmelerin ve tartışmaların detaylarını bulacağız ve önümüzdeki toplantılarda neler yapılabileceğini kestirmeye çalışacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.