Forex Takvimi – 08.01.2016

ABD’den Tarım Dışı Geliyor!

Herkese iyi günler. Piyasalarda volatilitenin ve öngörülmezliğin fazla olduğu bir hafta yaşıyoruz. Özellikle Çin tarafında yaşananlar piyasalarda kaos ortamının artmasına neden oldu. Piyasalarda tedirginliğin artması yatırımcılar güvenli liman arayışına itti. Diğer yandan USD’nin baskılı olduğu bir hafta geçiriyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
İngiltere’den saat 11.30’da ticaret dengesi açıklanacak. Beklenti -10.5 milyar. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri GBP için pozitif olur.
15.30, ABD tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 202 bin), ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.2), işsizlik oranı (beklenti %5.0). İşte haftanın kader anı… Her ay olduğu gibi bu ay da piyasaların pür dikkat beklediği ABD istihdam raporu yine tüm piyasalara büyük hareket getirecek. Fed’in bundan sonraki faiz artışı politikasına karar verirken en çok önem verdiği veri dersek yanlış olmaz herhalde. Beklentiden hafif aşağı gelse bile genel trendi bozmadığı sürece Fed’in görüşünde bir değişikliğe yol açmayacak bizce. Tabi aynı anda gelen maaşlar, iş gücüne katılım oranı, işsizlik oranı gibi diğer istihdam göstergelerini de hesaba katmalıyız bir değerlendirme yaparken.
Aynı anda Kanada’dan da istihdam verileri açıklanıyor. İşsizlik oranının %7.1 seviyesinde sabit kalması bekleniyor. İstihdamda ise 10 binlik bir artış öngörüyor piyasalar. Beklentiden kötü veriler BoC’den 2016’da yeni faiz indirimleri gelme ihtimalini artırır ve CAD üzerinde büyük bir baskı yaratır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.