Forex Takvimi – 07.12.2015

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Önemli bir haftayı geride bıraktık. Geçtiğimiz hafta ECB’den gelen kararlar EUR alıcılarının devreye girmesine neden oldu. Varlık alım programının büyütülmeyip sadece 2017 Marta ayına kadar devam edileceğinin açıklanması ve mevduat faizinde 10 baz puanlık bir indirim yaşanmasından sonra EURUSD’de keskin bir yükseliş yaşandı. Diğer yandan OPEC’in de arzı kesmemesinden sonra petrol fiyatları üzerinde bir baskı oluştu. Bunun sonucunda ise CAD satışları geldi. Bu hafta da bizleri önemli veri ve gelişmeler bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00’da İsviçre’den döviz rezervleri açıklanacak. Gelecek olan verinin CHF paritelerindeki etkisi sınırlı olur.
Gün içerisinde ise BOJ başkanı Kuroda’nın konuşmalarını ve Eurogroup toplantısının detaylarını yakından takipte olacağız. Farklı tonda açıklamaların gelmesi paritelerde hareketlenmelerin yaşanmasına neden olabilir.
17.00’da BOE başkanı Carney konuşma yapacak. Biz de konuşmaları yakından takip edeceğiz. Bu dakikalarda GBPUSD’de karşımıza önemli fırsatlar çıkabilir.
17.00’da ABD’den istihdam piyasası şartları endeksi açıklanacak. Önceki veri 1.6. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması USD için pozitif olur fakat paritelerdeki etkisi sınırlı olur bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.