Forex Takvimi – 07.08.2015

Gözler Tarım Dışı İstihdamda

Herkese iyi günler. Son derece hareketli bir hafta geçiriyoruz. Dün İngiltere’den önemli veriler ve gelişmeler vardı. BoE üyelerinden iki kişinin faiz artırımı için oy kullanmaları bekleniyordu fakat bir üyenin bu yönde oy kullanması GBP satışlarını getirdi. Fakat BoE başkanı Carney’den gelen açıklamalar ile birlikte GBPUSD bi miktar toparlandı. Piyasaların aslında bütün hafta beklediği tdi değişimi verisi bugün açıklanıyor. USD için çok önemli bir istihdam raporu. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye sanayi üretimi (önceki veri %2.4). Açıkası gelecek olan verinin USDTRY’deki etkisi sınırlı olur.
11.30, İngiltere ticaret dengesi (beklenti -9.1 milyar). Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBPUSD’de geri çekilmelere neden olabilir.
15.30, ABD tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 222 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.3), ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.2). USD için son derece önemli ve kritik veriler. Özellikle Tdi verisinde yaşanacak olan iyileşme USD’nin pariteler üzerindeki baskısını arttırmaya yardımcı olur. Diğer yandan ortalama saatlik kazançlarda yaşanacak olan iyileşmede USD için pozitif olur. Bu saatlerde karşımıza birbirinden önemli fırsatlar çıkacak. 
Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü değerlendirecek. Türkiye’de siyasi belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin devam etmesi görünümde değişikliklere gidilmesine neden olabilir. Fakat Moody’s, belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle herhangi bir açıklamada yapmayabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.