Forex Takvimi – 07.01.2016

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketlilik son derece fazla. Dün piyasaların gözü FOMC tutanaklarındaydı fakat baktığımızda gelen açıklamalar piyasaların beklentisini karşılamadı. Tutanaklarda faiz artışının nasıl ve ne sıklıkla olacağı yönünde bir sinyal olmadığı için ilk başta USD satışları geldi fakat sonra piyasa dengelendi. Diğer yandan Çin piyasalarında kargaşanın devam etmesi nedeniyle sarı metal ve JPY güvenli liman olarak talep görmeye devam ediyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
9.00, Almanya fabrika siparişleri (beklenti %0.1), perakende satışlar (beklenti %0.5). Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi için iki çok önemli veri. Avrupa piyasalarının ve euronun güne nasıl başlayacağına karar verecek bu veriler.
12.00, Euro Bölgesi işsizlik oranı, beklenti %10.7. Önceki aya göre herhangi bir değişiklik beklenmiyor işsizlik oranında. Euro açısından kritik bir veri ve yakından takip edeceğiz.
15.25, Kanada Merkez Bankası BoC başkanı Poloz konuşması. Petrol fiyatlarındaki düşüşten en çok etkilenen ekonomilerin başında geliyor Kanada ekonomisi. BoC ekonomiye destek için iki kez faiz indirdi 2015’de ve Kanada’dan son gelen veriler ekonominin yeni faiz indirimlerine ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor. Poloz’dan bu konu ile ilgili gelecek olan yorumlar çok önemli ve tüm CAD paritelerinde dalgalanmalara neden olabilir.
15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları, beklenti 271 bin. İşsizlik başvuruları için 300 – 250 bin arası bir rakam standart hale geldi artık ve bu aralığın dışında bir rakam gelmediği sürece piyasalarda yön değiştirici bir etki yaratma ihtimali düşük.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.