Forex Takvimi – 06.01.2016

Gözler FOMC Tutanaklarında!

Herkese iyi günler. Yeni yılın ilk günlerinde paritelerde hareketlilik son derece fazla. Çin borsalarına sert satışların gelmesi diğer yandan Suudi Arabistan ile İran arasındaki iletişimin kopma noktasına gelmesi nedeniyle JPY ve sarı metal güvenli liman olarak talep gördü. Yaşanan bu gelişmelerden gelişmekte olan para birimleri de nasibini aldı. Yurt içine baktığımızda sert TRY satışları geldi ve USDTRY 3.00 üzerine attı kendini. Önümüzdeki günlerde karşımıza önemli fırsatlar çıkmaya devam edecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
Saat 10.00 – 11.00 arasında Euro Bölgesi ülkelerinden final hizmetler PMI rakamları açıklanıyor. Flaş rakamlara ciddi bir revize beklemiyor piyasalar.
11.30, İngiltere hizmetler PMI, beklenti 55.6. Sık sık söylediğimiz gibi hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin lokomotifi ve önceki aya göre hafif bir gerileme bekleniyor endekste. Beklentiden farklı bir rakam tüm pound paritelerine keskin hareketler getirebilir.
15.15, ABD ADP özel sektör istihdam değişimi, beklenti 193 bin. Cuma günü gelecek olan resmi tarım dışı istihdam değişiminin öncü göstergesi. ADP tahminine göre özel sektör önceki aya göre daha az istihdam sağladı Aralık ayında. Cuma günkü resmi tdi değişimi ile ADP verisi arasında bire bir ilişki olmadığını hatırlatalım.
15.30, ABD ticaret dengesi (beklenti -440 milyar), Kanada ticaret dengesi (beklenti -2.6 milyar). Her iki ülkenin dördüncü çeyrek büyüme performansı açısından önemli veriler ve piyasaya da hareket getirebilir beklentiden farklı gelirse.
17.00, ISM imalat dışı PMI, beklenti 56.0. İngiltere ekonomisi gibi ABD ekonomisinin de lokomotifi hizmetler sektörü. Önceki aya göre çok önemli bir değişiklik beklenmiyor fakat beklentiden farklı bir rakam ciddi bir dalgalanma yaratabilir piyasalarda. 
21.00 FOMC tutanakları. Üç hafta önce FOMC tarihi bir kararla faizleri artırma kararı vermişti. Tutanaklar o toplantıda yaşanan görüşmeler ve tartışmalar ile ilgili çok daha detaylı bilgiler sunacak piyasalara. FOMC’nin bundan sonra izleyeceği faiz artışı politikası ile ilgili ipuçları arayacağız. ABD istihdam raporu ile birlikte bu haftanın kuşkusuz en kritik gelişmesi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.