Forex Takvimi – 05.10.2015

Bu Veriler Piyasayı Sallar

Herkese iyi günler. Önemli bir haftayı geride bıraktık. Geçtiğimiz haftaya ABD’den gelen istihdam raporu damga vurdu. Raporun detaylarına baktığımızda ortalama saatlik kazançlarda ve tdi değişimi verisinin beklenti altı kaldığını gördük. Açıklanan zayıf rapor nedeniyle USD satışları geldi fakat sonrasında EURUSD ve USDJPY’de USD tarafında toparlanma yaşandı. Bu hafta ise önemli veri ve gelişmeler var. Özellikle FOMC tutanakları haftaya damgasını vurabilir. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
Diğer Pazartesi günlerinin aksine bu Pazartesi ekonomik takvimde önemli veriler var. Sabah saatlerinde Euro Bölgesi ülkeleri hizmetler PMI verileri ile açılışı yapıyor. Sırasıyla İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi verileri açıklanacak ve beklentiler sırasıyla 59.7, 54.8, 51.2, 54.4 ve 54.0. İmalat sektörüne kıyasla hizmetler sektöründe durum daha iyi görünüyor. Beklentiden farklı verilerin euro paritelerine hareket getireceğini söylememize gerek bile yok herhalde.
10.00, Türkiye aylık TÜFE (beklenti %0.80), yıllık TÜFE (önceki %7.14). Merkez bankasının en yakından takip ettiği veri ve TRY için çok önemli. Aylık bazda önceki aya göre daha hızlı bir yükseliş bekleniyor. 
11.30, İngiltere hizmetler PMI, beklenti 56.4. Geçtiğimiz hafta açıklanan imalat ve inşaat PMI verileri pound alıcılarına moral vermişti. Hizmetler sektörü diğer iki sektörden çok daha önemli İngiltere için ve önceki aya göre iyileşme bekleniyor. 
17.00, ISM imalat dışı PMI, beklenti 58.0. Cuma günü istihdam raporu büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. ISM PMI gibi diğer bir önemli verinin kötü gelmesi dolar üzerinde baskı yaratabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.