Forex Takvimi – 05.01.2016

Gözler Euro Bölgesi ve İngiltere Verilerinde

Herkese iyi günler. 2016 yılına hızlı bir başlangıç yaptı piyasalar. Suudi Arabistan’ın İran ile diplomasiyi kestiğini açıklaması ve diğer yandan Çin borsalarına sert satışların gelmesi piyasalarda hareketliliğin artmasına neden oldu. Piyasalar güvenli liman olarak ALTIN ve JPY’ye sığındılar. Hafta boyunca paritelerde önemli fırsatlar karşımıza çıkacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.55, Almanya işsizlik oranı (beklenti %6.3), Almanya işsizlik değişimi (beklenti -7 bin). İşsizlik oranının sabit kalması, işsizlerin sayısında ise 7 bin düşüş bekleniyor. Saat 12.00’de gelecek olan enflasyon verileriyle birlikte euroya hareket getirebilecek önemli bir veri.
11.30, İngiltere inşaat PMI, beklenti 56.1. Üçüncü çeyrekte büyüme üzerinde en fazla negatif etki yaratan sektörlerden biri inşaat sektörüydü. PMI verisinde önceki aya göre artış öngörüyor piyasalar. Pound işlemi yapanların yakından takip etmesi gereken bir veri.
12.00, Euro Bölgesi flaş TÜFE (beklenti %0.4), flaş çekirdek TÜFE (beklenti %1.0). Önceki aya göre her ikisinde de artış bekleniyor. ECB’nin faizleri eksiye çekmesi ve varlık alım programı başlatmasının en başta gelen nedeniydi düşük enflasyon ve son aylarda toparlanma yaşanıyor. Bu toparlanmanın önümüzdeki aylarda da devam edip etmeyeceği ECB’den bundan sonra yeni gevşeme adımları gelip gelmeyeceğine karar verecek.
Günün diğer bir önemli verisi Yeni Zelanda’dan GDT süt ürünleri fiyat endeksi. Yeni Zelanda ekonomisinin yapısı nedeniyle hem enflasyon hem büyüme açısından çok önemli bir veri ve NZD paritelerine hareket getirecektir. Kesin bir saati yok fakat genel olarak 15.00 – 17.00 arasında yayınlanıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.