Forex Takvimi – 04.12.2015

Kemerleri Sıkın, Tarım Dışı İstihdam Geliyor!

Herkese iyi günler. Hafta boyunca paritelerde önemli fırsatlar karşımıza çıktı. Özellikle haftanın başından beri piyasaların gözü ve kulağı ECB başkanı Draghi’deydi. ECB mevduat faiz oranında 10 baz puanlık indirime gidildiğini açıkladı. Bununla birlikte varlık alım programının tarihi 2016 Eylüle’Den 2017 Mart ayına ötelendi. Açıkcası piyasa varlık alım programının daha büyütülmesini ve mevduat faizinde daha fazla indirim yapılmasını bekliyordu. Bu senaryo hayata geçmediği için EUR alıcıları devreye girdi ve EURUSD’de keskin bir ralli yaşandı. Bugün ise piyasaların gözü ABD’den gelek olan istihdam raporunda olacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.00’da Euro Bölgesi perakende PMI açıklanacak. Önceki rakam 51.3. Açıkcası gelecek olan verinin paritelerdeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. 
Gün içerisinde OPEC toplantısı yapılacak. Hafta içerisinde çıkan haberlerde üretimin kesileceği yönünde haber çıkmıştı fakat Suudi Arabistan’ın böyle bir teklifte bulunmadığı medyada çıktı. Bugün ki toplantıyı yakından takip edeceğiz.
15.30’da bütün piyasaların beklediği veri ABD’den tarım dışı istihdam raporu açıklanıyor. Hatırlayacağımız gibi son tarım dışı istihdam raporu beklentiden çok iyi gelmişti ve USD bütün paritelerde gücünü iyice artırmıştı. Bu seferki veride de iyileşme yaşanması Fed’in Aralık ayında faiz artırma ihtimallerini iyice güçledirir. Bu dakikalarda çok önemli fırsatlar bizi bekliyor olacak
Yine 15.30’da Kanada’dan  ticaret dengesi ve işsizlik değişimi açıklanacak. Yani USDCAD’de hareketlilikler bizleri bekliyor olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.