Forex Takvimi – 04.01.2016

Piyasalar İmalat PMI Verilerini Bekliyor

Herkese iyi günler. 2015 yılında paritelerde önemli fırsatlar karşımıza çıktı. Merkez bankalarının aldığı kararlar geçtiğimiz seneye damgasını vurdu. Bu sene de geçtiğimiz seneye aratmayacak. 2016’nın ilk haftasında ise önemli veriler ve gelişmeler. Piyasaların tatilden dönmesi ile birlikte hacim normal seviyelerde olacak. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
10.00, Türkiye TÜFE, beklenti %8.50. Enflasyonun önceki aya göre hızlanması bekleniyor. TCMB’nin kararlarını verirken en çok önem verdiği veri ve bizim de yakın takibimizde olacak.
Saat 10.00 ile 11.00 arasında Euro Bölgesi’nden final PMI rakamları açıklanacak ve neredeyse hiç birinde flaş versiyona göre önemli bir değişiklik beklenmiyor.
11.30, İngiltere imalat PMI, beklenti 52.8. İngiltere ekonomisinde son aylarda bir soğuma yaşanıyor gibi. Büyüme, maaşlarda artış hızı gibi önemli veriler son çeyrekte gözle görülür bir yavaşlamaya işaret ediyor. PMI rakamlarında da bir gerileme yaşanırsa pound üzerindeki baskı artabilir.
17.00, ABD ISM imalat PMI, beklenti 49.1. Önceki ay iki yıl sonra ilk kez 50.0 altına gerileyen imalat PMI rakamında geçtiğimiz ay hafif bir iyileşme bekliyor piyasalar fakat hala 50.0 seviyesinde kalacağı öngörülüyor. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.