Forex Takvimi – 03.12.2015

Bugün Piyasaların Dikkatinde Draghi Var!

Herkese iyi günler. Paritelerde önemli fırsatlar karşımıza çıkıyor fakat bu sadece bir başlangıçtı. Bugünden itibaren dananın kuyruğu iyice kopacak. Dün dolar güne kuvvetli başladı fakat Yellen’dan temkinli açıklamaların gelmesiyle bir miktar üzerinde baskı oluştu. Bugün piyasalar ECB kararını yakından takip edecek. Yarın da ABD’den gelecek olan istihdam raporu piyasaları sallayacak. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
10.00’da Türkiye’den TÜFE açıklanacak. Enflasyonda kötüleşme yaşanması TRY üzerindeki baskıyı iyice artırabilir.
11.30’da İngiltere’den hizmetler PMI verisi açıklanacak. Baktığımızda hizmet sektörünün İngiltere için son derece önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bu dakikalarda bütün dikkatimiz GBPUSD’de olacak.
14.45’te büyük an gelip çatıyor. ECB faiz oranı kararını açıklayacak ve ardından düzenlenecek olan basın toplantısında başkan Mario Draghi konuşacak. Konuşmanın hangi tonda geleceği oldukça önemli olacaktır. ECB’nin faizleri %0.05’te sabit tutması bekleniyor. Ancak son dönemde ECB’den oldukça güvercin tonda açıklamalar sonrası ek parasal gevşeme hamleleri gelmesi ihtimalini oldukça güçlendirmişti. Son derece kritik dakikalar bizi bekliyor olacak ve bizim de gözlerimiz EURUSD’de karşımıza çıkacak olan fırsatlara odaklanmış olacak.
Saat 17.00’da Fed başkanı Jennet Yellen’ın konuşması var. Yine açıklamaların detaylarını sıkı takipte olacağız. Ayrıca yine ABD’den ISM imalat dışı PMI verisi açıklanacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.