Forex Takvimi – 03.08.2015

Bugün Ekonomik Takvim Dolu Dolu

Herkese iyi günler. Çok önemli ve fırsatlarla dolu bir ayı geride bıraktık. Özellikle yurt içinde yaşanan siyasi belirsizlikler ve jeopolitik riskler USDTRY’de yukarıların görülmesine neden oldu. Bu hafta ise çok önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye TÜFE (beklenti %6.50). TCMB enflasyonda azalma yaşanmasını istiyor. %5 seviyelerine doğru bir gerileme yaşanması TRY için pozitif olur. USDTRY’de fırsatlar çıkabilir bu saatlerde.
10.15-11.00 arasında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden imalat PMI açıklanacak. EUR için son derece önemli veriler. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için pozitif olur ve EURUSD’de yukarı yönlü hareketler görebiliriz.
11.30, İngiltere imalat PMI (beklenti 51.6). Gelecek olan veride hafif bir iyileşme yaşanması bekleniyor. GBPUSD paritesinde hareketlenmeler olabilir bu saatlerde.
15.30, ABD çekirdek PCE fiyat endeksi (önceki veri %0.1), kişisel harcamalar  (beklenti %0.2). Açıkcası çekirdek PCE fiyat endeksinde yaşanacak olan iyileşme USD için pozitif olur çünkü Fed’in faizleri artırması için bu veriyide yakından takip ettiğini söyleyebiliriz.
17.00, ABD ISM imalat PMI (beklenti 53.6). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. USD için çok önemli bir veri. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.