Forex Takvimi – 03.06.2015

Dikkatler ECB Kararlarında!

Herkese iyi günler. Dün paritelere baktığımızda hareketin çok olduğunu fakat öngörülemez bir piyasa vardı. Dolar baskısının azalması ve Yunanistan hakkında çıkan haberler nedeniyle EURUSD’de sert bir ralliye tanıklık ettik. EURUSD 1.1190 seviyelerine kadar yükseldi. Bugün çok önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye TÜFE (beklenti %8.15). TCMB’nin yakından takip ettiği bir veri. Seçimler öncesinde TRY üzerindeki baskı devam ediyor. Gelecek olan veride kötüleşme olması TRY üzerindeki baskıyı iyice arttırabilir.
10.15-11.00 arasında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden hizmetler PMİ açıklanacak. Gelecek olan verilerin beklentide gelmesi paritelere yansıması sınırlı olur.
11.30, İngiltere hizmetler PMI (beklenti 59.2). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride bir değişim olması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
12.00, Euro Bölgesi perakende satışlar (beklenti %0.6), işsizlik oranı (beklenti %11.2). Gelecek olan her iki veride de iyileşme olması EURUSD’de yükselişlerin yaşanmasına neden olabilir.
14.45, ECB faiz kararı açıklanacak. Beklenti %0.05. Faiz oranlarında bir değişim yaşanması beklenmiyor. Paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
15.15, ABD ADP tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 198 bin). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. 200 bin üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur. Cuma günü gelecek olan tdi verisinin ne yönde geleceği konusunda piyasada bir algı oluşturabilir.
15.30, Kanada ticaret dengesi (beklenti -2.1 milyar), ECB açıklamaları ve ABD ticaret dengesi (beklenti -43.9 milyar). ECB’den gelen açıklamarı yakından takip edeceğiz.  Gelecek olan verilerde ise değişimler olması USDCAD’de fırsatlar sunabilir.
17.00, ABD ISM imalat dışı PMİ (beklenti 57.1). USD için son derece önemli bir veri fakat beklentide gelecek olan verinin etkisi paritelerde sınırlı olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.