Forex Takvimi – 01.10.2015

İmalat Verilerine Dikkat!

Herkese iyi günler. Piyasalarda hareketliliğin son derece fazla olduğu bir ayı geride bıraktık. Karşımıza çıkan fırsatları değerlendirmeyi bildik. Bu ay da piyasalar bizlere fırsat sunacak. İlk önemli fırsat yarın ABD’den gelecek olan istihdam raporu. Bu sene içerisinde Fed faiz artıracaksa istihdamdaki iyileşmenin ıskalanmaması gerekiyor. Paritelerde keskin hareketler yaşanacak ama dilerseniz bugün gelecek olan önemli veri ve gelişmelere bakalım.
Türkiye’den saat 10.00’da imalat PMI açıklanacak. Beklentide açıklacak olan verinin paritelerdeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.
10.15-11.00 arasında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden final imalat PMI açıklanacak. EUR için son derece önemli veriler. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için pozitif olur ve EURUSD’de yukarı yönlü hareketler görebiliriz.
11.30, İngiltere imalat PMI (beklenti 51.3). Gelecek olan veride hafif bir iyileşme yaşanması bekleniyor. GBPUSD paritesinde hareketlenmeler olabilir bu saatlerde.
15.30, ABD haftalık işsizlik başvuruları (önceki veri 267 bin). Uzun bir dönemdir bu rakamın 300 bin altında geldiğini görüyoruz fakat paritelerde hareketlenme yaşanması için gelecek olan rakamın beklentiden çok farklı açıklanması gerekiyor.
17.00, ABD ISM imalat PMI (beklenti 50.8). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. USD için çok önemli bir veri. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.