Forex Takvimi – 01.07.2015

Ekonomik Takvimde Yok Yok!

Herkese iyi günler. Volatilitenin yüksek olduğu bir ayı geride bıraktık. Dolar zaman zaman baskını arttırdı fakat FOMC kararlarından temkinli açıklamaların gelmesiyle dolar sazı eline alamadı. Diğer yandan Yunanistan ile kreditörler arasında bir türlü anlaşma sağlanamadı. Dün ise IMF yaptığı açıklamada Yunanistan’ın 1.6 milyar euroluk borcunu ödeyemediğini teyit etti. Yunanistan 5 Temmuz’da referanduma gidiyor. Başbakan Çipras aksi bir oylama çıkması durumunda istifasını sunabileceğini ifade etti. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye imalat PMI (önceki veri 50.2). Açıklanacak olan verinin 50 üzeri gelmesi TRY için pozitif olur. USDTRY’de geri çekilme yaşandı geçtiğimiz hafta Fed yetkililerinin temkinli açıklamalarından sonra. Fakat orta vade de USDTRY’de yeniden yukarıların gelebileceğini söyleyebiliriz.
10.15-11.00 arasında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi’nden imalat PMI açıklanacak. EUR için son derece önemli veriler. Beklenti üzeri gelecek olan veriler EUR için pozitif olur ve EURUSD’de yukarı yönlü hareketler görebiliriz.
11.30, İngiltere imalat PMI (beklenti 52.6). Gelecek olan veride hafif bir iyileşme yaşanması bekleniyor. GBPUSD paritesinde hareketlenmeler olabilir bu saatlerde.
15.15, ABD ADP tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 219 bin). Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. 200 bin üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur. Cuma günü gelecek olan tdi verisinin ne yönde geleceği konusunda piyasada bir algı oluşturabilir.
17.00, ABD ISM imalat PMI (beklenti 53.2). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. USD için çok önemli bir veri. Bu saatlerde paritelerde fırsatlar karşımıza çıkabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.