Forex Takvimi – 01.02.2016

Gözler İmalat PMI Verilerinde!

Hareketlilik açısından önemli bir ayı geride bırakıyoruz. ECB Mart ayında politikalarını yeniden düzenleneceğini ifade ederek ek gevşeme için kapıyı açık bırakmayı tercih etti. Diğer yandan Brexit riskinin devam etmesi ve politika yapıcıların gevşek tondaki açıklamaları GBP alıcılarının canını bir haylı sıktı. Fed ise yaptığı açıklamada global gelişmelerin yakından takip edileceğini belirterek temkinli bir duruş sergiledi. Son olarak BoJ ise negatif faize geçtiğini açıklayarak şapkadan tavşanı çıkarmış oldu. Bu hafta ise önemli veri ve gelişmeler karşımıza çıkacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.15-11.00 arasında Euro Bölgesi’nden imalat PMI verileri açıklanacak. Beklentiden farklı gelecek olan veriler EUR paritelerinde hareketlenmelere neden olabilir.
İngiltere’den saat 11.30’da ise imalat PMI verisi açıklanacak. Beklenti 51.8. Beklenti üzeri gelecek olan veri GBP’nin yaralarına bir nebze de olsa merhem olabilir.
15.30’da ise ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi ve kişisel harcamalar açıklanacak. Fed enflasyondaki son durumu anlamak için bu verilere dikkat ediyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için son derece pozitif olur.
17.00’da ABD’den ISM imalat PMI endeksi açıklanacak. Beklenti 48.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.