Hareketli Bir Günün Ardından Forex Akşam Analizi

Oldukça hareketli bir gün geçiriyoruz ve bugün ekonomik takvimde veri akışının oldukça yoğun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Haftanın son günü ise gözler yeniden ABD’ye, tarım dışı istihdam raporuna çevrilmiş olacak. Yellen’ın ardından üzerinde baskı oluşan dolar düştüğü yerden kalkabilecek mi yoksa daha da mı çamura batacak hep birlikte şahit olacağız.

Bugün yurt içinde 4. çeyrek büyüme rakamlarını takip ettik. Türkiye ekonomisi bir önceki yılının dördüncü çeyreğine göre %5.7 büyürken, beklentideni iyi gelen rakamlar TRY için son derece pozitif oldu. BIST 100 endeksi günü %0.42 kazançla tamamlarken DAX’ta bugün kayıplar %0.81 civarında. FTSE 100 endeksinde ise %0.46’lık bir kayıp söz konusu. Petrol fiyatları ise 37.50 dolar seviyesine kadar geriledikten sonra bu seviyelerinden 39 dolara kadar yükselişinin ardından bir miktar geri çekilme yaşansa da güne %0.84’lük bir yükselişle devam ediyor. Dilerseniz bugün gelen diğer verilere ve paritelerde son duruma kısaca göz atalım.

  • Euro Bölgesi’nden flaş TÜFE -%0.1 ile beklentide gelirken çekirdek flaş TÜFE %1.0 ile beklentilerden iyi geldi. Euro Bölgesi kalesi Almanya’dan ise perakende satışlar -%0.4 düşerek beklentiden kötü geldi. Gelen verilerin EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı ve paritede yükselişler kademeli olarak devam etti.
  • İngiltere’den cari hesap -32.7 milyar sterlin ile beklentilerin altında kalsa da ekonominin %0.6 ile beklentilerden iyi bir büyüme performansı sergilemesi GBP için son derece pozitif oldu.
  • ABD’den haftalık işsizlik başvuruları 276 bin ile beklentilerden kötü geldi. Chicago PMI ise 53.6 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen verilerin USD üzerinde etkisi sınırlı oldu.

Paritelerde Son Durum :

EURUSD‘de de Yellen etkisi devam ediyor. Doların güç kaybetmeye devam etmesinin etkisiyle bugün en son 15 kasımda gördüğü 1.14 bölgesinin üzerini test eden paritede yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 1.1460 ve 1.1500 seviyelerinin önemli direnç olarak çalıştığına şahit olabiliriz. Yarın beklentilerden güçlü bir tarım dışı raporu ile karşı karşıya kalmamız durumunda paritede satıcılar devreye girer ise 1.13 ve 1.1240 bölgeleri destek olarak takip edilebilir. 1.1240 üzerinde kalındığı sürece gevşemelerin alış fırsatı olarak değerlendirilmesini bekliyoruz.

USDTRY‘de de bugün yurt içinden gelen iyi veriler sonrası satış baskısının hacmini arttırdığını gözlemledik. 2.83 bölgesinin geçilmesiyle düşüşlerin hız kazandığı kurda artık aşağıda 2.80 bölgesi önemli destek olarak bizleri bekliyor olacak. Paritede toparlanma görmemiz halinde ise 2.84 ve 2.86 bölgeleri en yakın dirençlerimiz olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgeler altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

GBPUSD‘de toparlanma çabası sürüyor ancak geçtiğimiz haftalarda da bu toparlanmaların 1.4360 bölgesi üzerinde bir türlü kalıcı olamadığına şahit olmuştuk. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.4460 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Buranın geçilmesiyle yukarı yönlü hareket bir miktar daha devam edebilir. Aşağıda ise geri çekilmelerde söylediğimiz gibi 1.4360 ve 1.4250 seviyeleri önemli destek olarak çalışabilir. Her ne kadar dolardaki zayıflamanın etkisiyle toparlanmalar yaşansa da Brexit risklerinin yeniden bir anda boy göstermesi ile parite üzerindeki baskının yeniden arttığına şahit olabiliriz önümüzdeki günlerde.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.