Forex Akşam Analizi

Cuma günkü tatil havasının ardından piyasalarda bugün de Avrupa’da borsalar kapalıydı ve hacimler yine düşüktü bu sebepten dolayı. Ancak ABD’de piyasalar açıktı ve gelen verilerin ardından paritelerde nihayet hareketlenmelere şahit olduk. BIST 100 günü -%0.01 kayıpla kapatırken ABD de borsalar güne artıda devam ediyor. Petrol fiyatları üzerinde ise baskı vardı. Ham petrolün varil başına fiyatı 39 doların altına kadar gerilerken, brent petrol de 41 doların altına geriledi.

  • ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi yıllık bazda %1.7 ile beklentilerden kötü, yıllık bazda ise %0.1 ile beklentilerden kötü geldi. Gelen verinin ardından doların değer kaybettiğine şahit olduk.
  • Askıdaki konut satışları ise %3.5 ile beklentilerden iyi gelirken, paritelerde etkisi sınırlı oldu.

Paritelerde Son Durum :

USDTRY‘de bugün satıcılar devredeydi. Gün içerisinde ABD’den gelen kötü verilerin de etkisiyle 2.8650 seviyesi desteğini test eden kurda buranın çözülmesi ile 2.86 ve 2.85 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Doların yeniden gücünü geri kazanması durumunda ise yükselişlerde gözlerimiz 2.88 ve 2.90 bölgelerinde olacak.

USDCAD‘de düşen petrol fiyatlarının etkisi çok net bir şekilde hissedildi. 1.32 bölgesi altına kadar gerileyen paritede petrol fiyatları üzerindeki baskı devam ederse yeniden 1.30’lara doğru bir yolculuğa şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1.3270 ve 1.3340 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

GBPUSD‘de ise alıcılar bugün oscarlık bir performansa imza attılar. 1.42 bölgesi üzerine geçildikten sonra yükselişlerin hız kazandığı paritede 1.4280 ve 1.4360’lar önemli direnç bölgeleri olara karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde de ise 1.4120 ve 1.4050 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.