Forex Akşam Analizi – 28.06.2016

Hareketli bir günü geride bırakıyoruz. Avrupa borsaları Brexit sonrası rahat bir nefes aldı ve DAX günü %2’ye yakın artıda kapatırken FTSE endeksi günü %2.65 yükselişle tamamladı. BIST 100 ise haftanın ikinci işlem gününü %2.35 artıda kapattı. Petrol fiyatları da dünkü düşüşünün ardından bir miktar toparlanıyor. Ham petrol 47 doların üzerine kadar kendini atmış durumda ve dolar endeksi ise 95.60 seviyelerine kadar geriledikten sonra verdiklerini geri almış durumda. Dilerseniz bugün ekonomik takvimde açıklanan verilere göz atalım :

Almanya’dan ithalat fiyatalrı %0.9 ile beklentiden iyi geldi ancak gelen verinin paritelerde etkisi sınırlı oldu.

İngiltere’den CBI gerçekleşen satışlar 4 ile beklentilerden kötü geldi. Ancak beklediğimiz gibi gelen verinin GBPUSD üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

ABD’den final büyüme %1.1 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri USD için pozitif olsa da paritelerde etkisi sınırlı oldu.

Paritelerde Son Durum :

EURUSD 1.100 altına kalıcılık sağlayamadıktan sonra bugün alıcıların devreye girdiğini gördük ve paritede 1.1120’lere kadar bir yükseliş gerçekleşti dolar endeksi üzerinde oluşan baskı sonrası. Ardından bir miktar geri çekilme yaşansa da ABD’den gelen verilerin etkisinin parite üzerindeki etkisi son derece sınırlı olmasıyla birlikte bu geri çekilmenin kalıcı olmadığını gördük. Aşağıda 1.0950 ve 1.0900 seviyeleri önemli destek olarak bizleri bekliyor olacak. Yükselişlerde ise ilk hedef 1.1160 seviyesi. Bu seviyenin kırılmasıyla 1.1200 hedeflenebilir.

USDTRY‘de bugün doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kaybetmesi ile birlikte gevşeme devam ediyor. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi halinde 2.88 ve 2.86 bölgeleri önemli destek olarak çalışabilir. Ancak Brexit belirsizliklerinin devam etmesi ile kurda geri çekilmelerin kalıcı olması için şimdilik 2.80 bölgesinin altına geçilmesi gerekiyor. Yaşanacak olan yükselişlerde 2.94 ve 2.96 bölgeleri önemli direnç konumunda.

GBPUSD‘de ise son 31 yılın en düşük seviyelerden gelen kar alımları ile bir miktar toparlanıyor. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.34 ve 1.3480 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Parite üzerindeki baskının yeniden artması ile ise aşağıda 1.3150’lerin tamamen kırılmasıyla yeniden düşüşler hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.