Forex Akşam Analizi – 25.07.2016

Piyasalar hareketli geçecek olan bu önemli haftaya sakin bir başlangıç yaptı. DAX günü %0.50 artıda tamamlarken FTSE 100 %0.29 ekside haftanın ilk işlem gününü geride bıraktı. BIST 100’e ise kuvvetli alımların geldiğini gördük ve endeks %3.40 yükselişle günü tamamlamış durumda.

Yurt içinden bugün kapasite kullanım oranı %75.7 ile önceki veriden kötü gelirken, imalat güveni ise 108.0 ile beklentilerin üzerinde geldi ancak verilerin USDTRY üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Kur daha çok yurt içinde yaşanan siyasi gelişmelere göre yön bulmaya devam ediyor. Aşağıda 3.02 ve ardından da 3.00 önemli psikolojik destek bölgesi. Toparlanmalarda ise 3.04 ve 3.05 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Ham petrol fiyatları ise neredeyse son 3 ayın en düşük seviyesini test ediyor. Bildiğimiz gibi bu gelişme de CAD’e son derece negatif yansıyor. USDCAD son 4 ayın en yüksek seviyelerine tırmanırken yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde 1.3300 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgeden ayrıca 200 günlük hareketli ortalama geçiyor ancak 1.31 üzerinde kalındığı sürece geri çekilmelerin alış fırsatı sunmaktan öteye gitmesini beklemiyoruz. Tabi ki bu senaryonun devam edebilmesi için petrol fiyatları üzerindeki baskının da sürmesi şart.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.