Forex Akşam Analizi – 24.08.2016

Piyasalarda Günü Nasıl Geçirdi?

Hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz. Yurt içinde Suriye’ye başlatılan operasyonlar yakından takip edilirken BIST 100 günü %1.57 kayıpla tamamladı. Avrupa Borsalarında ise İngiltere FTSE %0.5 kayıpla negatif ayrıştı. Almanya Dax %0.3, Fransa CAC %0.3, ve İspanya IBEX endeksi %0.8 yükseliş ile günü geride bırakıyor.

Petrol fiyatlarında ise dün yaşanan yükselişin ardından yeniden baskı oluştuğuna şahit olduk. ABD’den açıklanan ham petrol stoklarının 2.5 milyon ile beklentilerden fazla gelmesi ile ham petrolün varil başına fiyatı 46.50 dolar seviyesinin altını gördü. Bugünün öne çıkan verilerine bakacak olursak :

– Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi 433 milyon ile beklentilerden kötü geldi ancak NZDUSD üzerinde etkisi sınırlı oldu. NZDUSD, RBNZ’nin faiz indirimine rağmen değer kazanmaya devam eden NZD ile birlikte yukarıları zorlamaya devam ediyor. En yakın direnç olarak 0.7380 bölgesi dikkatimi çekerken, geri çekilmelerde 0.7250’lerin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

– Almanya’dan büyüme %0.4 ile beklentilerden hafif iyi geldi. Gelen veri Euro için pozitif olsa da paritelerde önemli bir etkisi olmadı. Dolar endeksinde yaşanan toparlanma EURUSD üzerindeki baskıyı artırdı ve parite 1.1250 altını gördü. Satışların sürmesi halinde aşağıda 1.1200 ve 1.1160 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Aksi takdirde yönün yeniden yukarı dönmesiyle 1.1350 ve 1.1400’ların direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

– ABD’den askıdaki konut satışları 5.39 milyon ile beklentilerden kötü geldi. Yarın ABD’den haftanın en öne çıkan verisi olan çekirdek dayanıklı mal siparişleri ( beklenti %0.4 ) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Dolar endeksinde toparlanmaya hız kazandırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.