Forex Akşam Analizi – 22.06.2016

Hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz. Bugün ekonomik takvime baktığımızda Kanada’dan önemli veriler açıklandığını gördük. Perakende satışlar %0.9 ile beklentide, çekirdek perakende satışlar ise %1.3 ile beklentiden çok iyi geldi. Gelen veriler CAD için pozitif oldu ve USDCAD 1.2740’lara kadar geriledi. Ancak ardından petrol fiyatları üzerinde bir miktar baskı oluşması ve aynı zamanda dolar endeksinde de toparlanma yaşanmasıyla parite yeniden kendini 1.2830 üzerine atmayı başardı. Ancak yukarıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.2850 seviyesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

ABD’den ise askıdaki konut satışları 5.53 milyon ile beklentilere paralel olarak açıklandı ve paritelerde önemli bir etkisinin olmadığını gördük ancak bugün yine mikrofon başında Yellen vardı. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler komitesine konuştu Yellen ve dünkü gibi tüketici harcamalarında yükseliş gördüğünü söyledi. Son tarım dışı istihdam değişiminin hayal kırıklığı yaratmasıyla ilgili olarak da bu yavaşlamanın geçici olduğunu düşündüğünü belirtti.

Fed’in Brexit referandumu sonrası özel bir toplantı ayarlamadığını sözlerine ekleyen Fed Başkanı güçlü doların sorun olduğunun altını çizdi. Ekonomi toparlanmaya başladıkça biz de faizleri artırmayı düşünmeye başlayacağız diyen Yellen’ın paritelerde önemli bir etki yaratmadı. Akşam saatlerine doğru ise 2 adet anket yayınlandı. TNS’nin anketine göre kalalım %41, ayrılalım %43. Opinium’un anketine göre ise kalalım %44, ayrılalım %45. Gelen anketler sonrasında GBPUSD üzerinde baskı oluştuğunu görüyoruz ve aşağıda 1.4580 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin geçilmesiyle düşüşler hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.